Správy

Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

23.09.2018 Trnavské dni v Trnave oslávili tento rok už štvrťstoročie svojej histórie

Láska, pokoj a porozumenie. Tieto hodnoty sa spájajú so základným mottom Trnavských dní, ktoré oslávili štvrťstoročie svojej histórie. Každoročne sa v Malom Ríme stretajú rodáci z Trnavy žijúci v zahraničí, ale i ľudia z blízkeho okolia, aby si vzájomne prerozprávali svoje životné príbehy.

22.09.2018 Apoštolská cesta Svätého Otca Františka v Pobaltí (1. deň - Rím / Litva)

Pápež František má za sebou prvý deň návštevy Litvy. Vo Vilniuse sa v sobotu 22. septembra stretol s verejnými predstaviteľmi krajiny, pomodlil sa v mariánskej svätyni a pred katedrálou počúval svedectvá mladých ľudí a reagoval spontánnymi slovami.

22.09.2018 Študenti Gymesfestu v Košiciach podporili z koncertu deti na onkológii

Študenti Gymnázia sv. Edity Steinovej v piatok navštívili Onkologické oddelenie Destskej fakultnej v Košiciach, aby na ma mieste deťom odovzdali darčeky. Nakúpili ich z výťažku záverečného koncertu Gymesfest.

22.09.2018 Svätá stolica a Čína podpísali Predbežnú dohodu o menovaní biskupov

V rámci dlhodobého rozvíjania kontaktov medzi Svätou stolicou a Čínou bola dnes 22. septembra 2018 v Pekingu podpísaná Predbežná dohoda o menovaní biskupov. Jej zamýšľaným cieľom je podporiť život Cirkvi v Číne.

22.09.2018 Blahorečili mučeníčku Veroniku Antalovú, rumunskú Máriu Goretti

Beatifikačnej slávnosti v sobotu 22. septembra v meste Nisiporeşti na severovýchode Rumunska predsedal v mene Svätého Otca Františka prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kard. Angelo Becciu.

22.09.2018 V Bazilike v Ľutine oslávili 200. výročie zriadenia Prešovskej eparchie

V deň 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie v sobotu 22. septembra sa v Bazilike Zosnutia presvätej Bohorodičky v Ľutine konala slávnosť za účasti prefekta Kongregácie pre východné cirkvi kardinála Sandriho, desiatok biskupov zo Slovenska i zahraničia a hojného počtu veriacich.

22.09.2018 Zmenili pravidlá, ktorými sa riadi Synoda. Stretnutia budú efektívnejšie

Vo Vatikáne predstavili novú apoštolskú konštitúciu pápeža Františka Episcopalis communio, o úlohe a štruktúre Synody biskupov. Pápež pozmenil pravidlá, ktorými sa riadi Synoda biskupov tak, aby jej stretnutia boli efektívnejšie.

22.09.2018 Pápež v piatkovej homílii: Pamätať vždy na to, odkiaľ si nás Pán vybral

Liturgia nám dnes hovorí o povolaní Matúša (Mt 9, 9-13) – mýtnika, ktorého si vybral Boh a ustanovil ho apoštolom. Svätý Otec vo svojej piatkovej rannej homílii pri svätej omši v Dome sv. Marty zdôraznil tri slová: plán milosrdenstva, vybratie a ustanovenie.

22.09.2018 Hudobnú ponuku s kráľovským nástrojom prináša Trstenská organová jeseň

Hudobnú ponuku, v hlavnej úlohe s „kráľovským nástrojom“, prináša Trstenská organová jeseň. Festival každoročne privíta svetových organistov, ktorých počas vystúpení doprevádzajú aj iné hudobné nástroje.

22.09.2018 Film ukazuje, že aj ľudia s Downovým syndrómom môžu byť prínosom

Jediný chromozóm zmenil DNA celej rodiny. To je príbeh 13-ročnej Dorotky, ktorá prišla na svet s genetickou poruchou Downovho syndrómu. Jej rodičia však prijali svoje dieťa také, aké je. Viac prezrádza nový film.

22.09.2018 Na vrchol novény do Popradu prišiel osobný priateľ svätého Jána Pavla II.

Konkatedrála vo farnosti Poprad-mesto je zasvätená patrónke Slovenska, Sedembolestnej Panne Márii. Sobotňajšej odpustovej slávnosti predchádzala niekoľkodňová duchovná príprava.

21.09.2018 Pápež pred svojou apoštolskou cestou pozdravil obyvateľov Pobaltia

"Moja návšteva sa kryje so 100. výročím nezávislosti vašich národov a samozrejme oceňuje všetkých tých, ktorých obety v minulosti umožnili slobodu v súčasnosti. Sloboda, ako vieme, je pokladom, ktorý musí byť neustále chránený a odovzdávaný novým generáciám ako vzácne dedičstvo," povedal pápež František.

21.09.2018 Svätý Otec František kondoloval v súvislosti s potopením lode v Tanzánii

Svätý Otec prostredníctvom štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina vyjadril sústrasť v súvislosti s potopením trajektovej lode na jazere Viktória v Tanzánii, ku ktorému došlo vo štvrtok 20. septembra. Záchranári zatiaľ našli najmenej 136 mŕtvych, 37 ľudí je v kritickom stave.

21.09.2018 Rímska diecéza otvorila proces blahorečenia Chiary Corbella Petrillo

V rímskej Pápežskej bazilike sv. Jána v Lateráne sa uskutočnila slávnosť, pri ktorej bola otvorená diecézna fáza procesu blahorečenia Chiary Corbella Petrillo, mladej matky z Ríma, ktorá zomrela v roku 2012. Otvorenie diecéznej fázy procesu blahorečenia sa uskutočnilo v deň 10. výročia sobáša manželov Petrillových.

21.09.2018 Pápež František prijal dočasné zrieknutie sa úradu indického biskupa

Svätý Otec prijal žiadosť Mons. Franca Mulakkala o dočasné zbavenie svojej zodpovednosti v indickej diecéze Jalandhar. O tejto žiadosti informovala Konferencia biskupov Indie zverejnením tlačovej správy na svojej oficiálnej webovej stránke. Mons. Mulakkala bol obvinený zo znásilnenia rehoľnou sestrou.