Správy

Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

21.07.2018 Posolstvo ct. Matky Alfonzy Márie Eppingerovej je ešte stále živé

Proces blahorečenia ctihodnej Matky Alfonzy Márie Eppingerovej sa dostal do záverečnej fázy. Po uznaní zázraku na jej príhovor bude definitívnym zavŕšením kauzy slávnostný beatifikačný akt. Ten vykoná prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Giovanni Angelo Becciu v nedeľu 9. septembra 2018.

21.07.2018 V pakistanskej provincii ozbrojenci zaútočili na katolícky kostol

Ako informovala agentúra Asia News, kostol vo štvrti Harsa Kot Tehsil Samundri napadli štyria ozbrojenci minulý piatok okolo 19. hodiny večer miestneho času. Dve desiatky prítomných veriacich násilníci zastrašovali výstrelmi do stropu. Zdevastovali náboženské predmety vo vnútri kostola a pokúsili sa objekt podpáliť zápalnou fľašou.

21.07.2018 V africkom Kamerune zomrel kňaz pod strelou príslušníkov armády

V Kamerune bol zabitý ďalší kňaz. Ide o Alexandra Sob Nougiho, farára vo štvrti Bomaka v meste Buea. Viedol diecézny sekretariát pre katolícku výchovu. Správu o incidente, ktorý sa udial v piatok 20. júla, priniesol vatikánsky denník L´Osservattore Romano. Kňaz Alexander Sob Nougi zomrel na následky strelného zranenia.

21.07.2018 Stretnutie párov Notre Dame vo Fatime pozdravil pápež František

Členov medzinárodného katolíckeho hnutia manželských párov Notre Dame zídených vo Fatime na ich 12. medzinárodnom stretnutí pozdravil listom pápež František. Hnutie Équipes Notre-Dame je rozšírené na piatich kontinentoch, vo viac ako 95 krajinách a tvorí ho niečo vyše 13 500 tímov.

21.07.2018 Arcibiskup Babjak vyhlásil bl. Pavla Gojdiča za patróna mesta Prešov

V sobotu 21. júla sa v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uskutočnila archieparchiálna odpustová slávnosť k jeho úcte, pri ktorej ho prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ vyhlásil za patróna mesta Prešov. Počas archijerejskej svätej liturgie zároveň udelil diakonské svätenie a posvätil štyri nové obrazy v katedrále.

21.07.2018 Na Zobore zorganizovali púť obyvateľov Nitry k patrónovi ich mesta

V areáli Špecializovanej nemocnice na Zobore sa 20. júla 2018 konala púť obyvateľov Nitry k patrónovi ich mesta – svätému Andrejovi Svoradovi. Svätú omšu na poľnom oltári celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V spoločenstve zhromaždených veriacich boli prítomní aj zoborský titulárny opát Mons. Ladislav Belás.

21.07.2018 Na P18 v Prešove budú aj štyri výstavy, jedna v Caraffovej väznici

Dve z výstav budú počas celej akcie prístupné na dvoch školách, kde budú ubytovaní účastníci P18, jedna sa bude nachádzať v špeciálnej mobilnej expozícii v centre mesta v sobotu 28. júla a štvrtá bude v dňoch 26. – 28. júla v Caraffovej väznici v Prešove. Poslednú otvoria na slávnostnej vernisáži, ktorá sa uskutoční v stredu 25. júla o 16.00 hod.

21.07.2018 Zbor bl. Pavla P. Gojdiča na medzinárodnom festivale v Chorvátsku

O Chorvátsku sa hovorí, že je to krajina ponúkajúca vzrušujúcu zmes Jadranského pobrežia, krásnej prírody, jedinečnej kultúry a dlhý zoznam kultúrnych a historických pamiatok. A práve k jedinečnosti tejto kultúry v týchto dňoch prispeli aj speváci z Gréckokatolíckeho chrámového zboru bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou, Čemerného.

20.07.2018 V ruskom meste Bajkaľsk sa začalo národné stretnutie ruských katolíkov

Témou stretnutia mladých je úryvok z Lukášovho evanjelia „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha“. Ako Vatican News informoval otec Daniele Sollazzo, zodpovedný za pastoráciu mladých v moskovskej diecéze, stretnutia sa zúčastňuje viac než 200 mladých vo veku od 16 do 30 rokov.

20.07.2018 V Libanone sa konala prvá konferencia mladých sýrsko-katolíkov

V Libanone práve prebieha vôbec prvá Medzinárodná konferencia mladých ľudí Sýrsko-katolíckej cirkvi. Jej názov je inšpirovaný Ježišovými slovami z Evanjelia podľa Jána (1,39): „Poď a uvidíš“. Ako uvádza misijná agentúra Fides, zišlo sa na nej 450 osôb z 18 krajín sveta, vo veku 18-35 rokov.

20.07.2018 Kardinál Fernando Filoni po návrate z Bolívie: Amazónia nie je ZOO

V bolívijskom meste Santa Cruz de la Sierra sa 14. júla skončil Piaty celoamerický misijný kongres s témou: „Amerika v misii - Evanjelium je radosť“. Svätého Otca na štvordňovom podujatí zastupoval osobitný vyslanec kardinál Fernando Filoni, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

20.07.2018 V Španielsku polícia objavila dva listy z pera sv. Terézie z Avily

V Španielsku boli nedávno objavené dva listy sv. Terézie z Avily nevyčísliteľnej hodnoty. Našla ich tamojšia polícia počas operácie proti nelegálnemu obchodovaniu s umeleckými dielami, spolu s ďalšími 20 kusmi náboženských umeleckých predmetov. Informoval o tom Vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

20.07.2018 Pred P18 v Prešove vychádzajú knihy Docat a Y-Biblia pre mladých

Týždeň pred Národným stretnutím mládeže P18 v Prešove vychádzajú v Spolku svätého Vojtecha dve nové publikácie pre mladých ľudí z obľúbenej edície Youcat. Docat približuje sociálnu náuku Cirkvi prerozprávanú jazykom mladých, Y-Biblia prináša prierez celou Bibliou cez jednotlivé knihy Starého i Nového zákona.

20.07.2018 ZKSM prináša spoločenstvám evanjelizačný kurz H2O - Cesta viery

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) prináša kurz H2O - Cesta viery. Je to evanjelizačný video - seminár, ktorý obsahuje 9 kvalitných 30-minútových filmov v HD kvalite so slovenským dabingom. Kurz sa dá objednať na webovej stránke www.h2o-cestaviery.sk.

20.07.2018 Okolo 60 mladých od pondelka putuje pešo z Prešova do Gaboltova

Takmer šesť desiatok mladých od pondelka putuje pešo z Prešova do Gaboltova. Púte už dvadsaťsedem rokov vedú augustiniáni z Košíc, ktorí sa starajú aj o duchovný program. Gaboltov je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej arcidiecézy a už najbližší víkend sa tu uskutoční arcidiecézna púť s bohatým programom.